USG 4D. Co warto o nim wiedzieć?
Każda mama kocha swoje dziecko jeszcze zanim zdąży ono przyjść na świat. Kobiety z niecierpliwością czekają na kolejne badania, na których lekarz powie im, że z maluszkiem jest wszystko w porządku i rozwija się on prawidłowo. Jednym z podstawowych badań jest USG 2D, które umożliwia m.in. ocenę zarysów ciała płodu i rozwój jego narządów. Jest jednak ono zazwyczaj mało czytelne dla rodziców. Nowe technologie umożliwiły pogląd malucha w trójwymiarze, tak by przyszła mama mogła zobaczyć rzeczywisty obraz swojego maleństwa, jego twarz, to, co w danej chwili robi, oraz jak reaguje ono na jej ruchy.
USG 4D a emocje
Większość kobiet decyduje się na wykonanie USG 4Dze względów emocjonalnych. Psychologowie potwierdzają, że „podglądanie” w czasie rzeczywistym malucha przez rodziców sprzyja budowaniu silnej więzi z dzieckiem, zanim jeszcze przyjdzie ono na świat. Nagrania z USG 4D na życzenie pacjentki mogą być zapisane i skopiowane dla niej na płytę DVD. Kobiety traktują je jako wspaniałą pamiątkę. Badanie trójwymiarowe pozwala też określić płeć malucha. Jednak USG 4D powinno się wykonywać nie tylko ze względów emocjonalnych. Warto również pomyśleć o zdrowiu.
Rozwój płodu
USG 4D pozwala ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jego aktywności ruchowe są o wiele bardziej czytelne niż na USG 2D, a te zmieniają się wraz z zaawansowaniem ciąży. To właśnie dzięki USG 4D wiemy, że płód w trzecim trymestrze ciąży potrafi się już uśmiechać! USG 4D pozwala też na ocenę motoryki malucha, przeprowadzenie biopsji, badania Dopplera, badania urodynamicznego i badanie serca. Pozwala również na sprawdzenie nerwów obwodowych. USG 4D pozwala jednak przede wszystkim na szybkie zdiagnozowanie wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia, zniekształcenia stóp itp. Dzięki niemu można zauważyć też nieprawidłowości rysów twarzy, co ma ogromne znaczenie w diagnostyce zespołu Downa. USG 4D może też przydać się w ochronie zdrowia przyszłej mamy. W przyszłości może stać się podstawą przy wyborze metody przeprowadzaniu punkcji jajników czy oceny drożności jajowodów.