Leczenie mięśniaków macicy w Katowicach

Mięśniaki macicy są to łagodne guzy gładkokomórkowe nazywane także włókniakami, które powstają na ścianach. Może je mieć każda kobieta bez względu na wiek. W pierwszej fazie mięśniaki nie dają żadnych objawów oraz nie wymagają leczenia. Co ciekawe, na schorzenie cierpi co 2 miesiączkująca pięćdziesięciolatka oraz co 5 kobieta po 35. roku życia. Mięśniaki macicy obecnie stanowią 95% wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Trzeba je jednak systematycznie kontrolować, aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego. Jak przebiega leczenie mięśniaków?

Mięśniaki macicy

Leczenie mięśniaków macicy Katowice

Większość mięśniaków macicy wykrywa się zupełnie przypadkowo. Zwykle najpierw zmiany tylko się obserwuje, natomiast operuje się te, które są przyczyną bardzo obfitych, przypominających krwotok miesiączek, bólu, przedłużającego się krwawienia oraz gdy zbyt bardzo się rozrosną. Operacja jest także konieczna wtedy, gdy wyrośnięty mięśniak naciska na pęcherz moczowy i powoduje nieustanne parcie, utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu.

Najczęściej wymienianą przyczyną, która powoduje powstawanie mięśniaków macicy, jest zbyt duży poziom estrogenów oraz nadwrażliwość komórek na ten hormon. Co ważne, jednak nie każda kobieta ze zbyt dużym ich poziomem choruje na mięśniaki. Bardzo często, podczas terapii próbowano leczyć mięśniaki macicy, podając progestageny, jednak okazywało się, że w wielu przypadkach doprowadzało to, do ich większego rozrostu. Dlatego też przypuszcza się, że również progesteron może być powodem powstawania mięśniaków macicy.

Mięśniaki macicy: leczenie farmakologiczne w Katowicach

Mięśniaki macicy, które nie powodują dolegliwości, nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia i nie wymagają leczenia. Trzeba jednak zgłaszać się do lekarza ginekologa na systematyczne badania kontrolne, żeby sprawdzać, czy guzki nie ulegają rozrostowi.

Naukowcy i lekarze uspokajają, że mięśniaki rosnące systematycznie, jednak powoli są zwykle łagodnymi zmianami. Złośliwieją w około 0,2-0,5 % przypadków. Co więcej, nie wszystkie zmiany, które się powiększają szybko, stają się złośliwymi guzami.

Leczenie mięśniaków jest bardzo zróżnicowane, jednak w wielu przypadkach nie trzeba wykonywać poważnych operacji w znieczuleniu ogólnym. Zmiany leczy się farmakologicznie, środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi, ale także przy pomocy laparoskopii i embolizacji. Nasza klinika zapewnia kompleksową i szeroką ofertę w zakresie diagnostyki i opieki pacjentek z mięśniakami macicy. Specjaliści dobierają najlepsze metody leczenia i wskazują, jak należy postępować i jak często wykonywać badania, aby zachować zdrowie.