Leczenie endometriozy w Katowicach

Endometrioza to choroba, z którą zmaga się coraz więcej kobiet. Zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie i towarzyszy przez całe życie. Niestety, obecna medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć schorzenia.

Co to jest endometrioza?

Jest to schorzenie, którego miejscem występowania są jajniki, jajowody, jelito, moczowody i pęcherz moczowy. Może także występować w powłokach brzusznych po cesarskim cięciu oraz w bliźnie po nacięciu krocza w czasie porodu. Do dziś nie do końca wiadomo, co jest powodem występowania choroby. Najczęstsze objawy to:

  • promieniujący ból pojawiający się w różnych lokalizacjach,
  • bolesne współżycie,
  • krwisty mocz, krew w stolcu, krwioplucie,
  • plamienia międzymiesiączkowe i bardzo bolesne miesiączki,
  • biegunka, zaparcia,
  • częste wzdęcia,
  • uczucie osłabienia,
  • niepłodność.

Diagnozowanie endometriozy

Chorobę można wykryć w badaniu USG, kolonografii CT oraz rezonansu magnetycznego. Aby ostatecznie potwierdzić występowanie endometriozy, konieczne jest wykonanie laparoskopii. Przy rozpoznaniu choroby ważne są odpowiednie kompetencje lekarza wykonującego badania.

Istnieje kilka sposób leczenia endometriozy. Wyróżnia się leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne. Podczas leczenia za pomocą leków, chorym przepisywane się środki antykoncepcyjne, gestageny oraz leki zmniejszające wydzielanie gonadotropiny i estrogenów. Hamują one rozwój choroby i łagodzą objawy, ale niestety całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Do niwelowania bólu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Leczenie operacyjne choroby przeprowadzane jest za pomocą laparoskopii. W trakcie operacji usuwa się te torbiele endometrialne, które tego wymagają. Możliwe jest także pozbycie się zrostów, co w efekcie poprawia płodność kobiety. Całkowite usunięcie endometriozy jest bardzo trudne i wymaga umiejętności doświadczonego lekarza. Współczesna medycyna stara się zrobić wszystko, aby poprawić komfort życia kobiet obarczonych tą jednostką chorobową.

Leczenie endometriozy w Katowicach

Jeżeli chcesz zdiagnozować się pod kątem występowania endometriozy lub rozpocząć leczenie, zapraszam do odwiedzenia Centrum Medycznego „Sodowski” w Katowicach. Od lat zajmujemy się diagnostyką i leczeniem także wielu innych chorób. Jesteśmy nowoczesną placówką medyczną i gwarantujemy najwyższej jakości usługi medyczne. O Twoje zdrowie zadbają wykwalifikowani, kompetentni specjaliści – lekarze ginekolodzy.