Kolposkopia w Tychach

Kolposkopia jest obecnie na świecie jednym z podstawowych badań, które wykorzystywane są w ocenie dolnego odcinka dróg rodnych, czyli w pochwowej części szyjki macicy, sromu i pochwy. Badanie jest nieinwazyjne, niebolesne oraz trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Badanie to można bezpiecznie przeprowadzić w ciąży. Kolposkopia służy głównie diagnostyce stanów przednowotworowych dolnych dróg rodnych kobiety. Dzięki temu badaniu można stosunkowo dokładne rozróżnić zmiany łagodne i potencjalnie złośliwe.

Mięśniaki macicy

Kolposkopia Tychy

Badanie kolposkopowe na świecie jest dosyć powszechnym badaniem, niestety w Polsce jest wciąż mało znane oraz stosowane. Natomiast ocena kolposkopowa dolnego odcinka narządu płciowego, głównie szyjki macicy, jest narzędziem profilaktyki przeciwnowotworowej u kobiet. Co więcej, zmniejsza ono liczbę zachorowań na chorobę.

Kolposkopia zalecana jest zwykle przez lekarza ginekologa jako następny etap diagnostyczny, po uzyskaniu złego wyniku rutynowo przeprowadzonego badania cytologicznego. Skierowanie do wykonania badania można także uzyskać w przypadku pojawieniu się w badaniu ginekologicznym zmian o wyjątkowo podejrzanym wyglądzie.

Badanie kolposkopowe wykorzystuje się także w diagnostyce infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, oceny ektopii szyjki macicy, w przypadku występowania krwawień po współżyciu, diagnostyki powracających infekcji dróg rodnych oraz podejrzenia zmian przednowotworowych w okolicach sromu i pochwy.

Przebieg kolposkopii

Kolposkopię wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. Do przeprowadzenia tego badania musisz zdjąć swoją odzież od pasa w dół i następnie musisz usiąść na fotelu ginekologicznym. Ginekolog w kolejnym kroku wkłada wzierniki do pochwy, podobnie jak w przypadku rutynowego badania, po wstępnej ocenie i ewentualnym pobraniu wymazów oraz cytologii, przystępuje do kolposkopii. Urządzenie – kolposkop przystawia do ciała kobiety, nie dotykając go, w odległości około 20 cm od przedsionka pochwy. Ginekolog ogląda pochwę, srom, tarczę szyjki macicy oraz ujście zewnętrzne kanału szyjki w oświetleniu przez to urządzenie. W przypadku dostrzeżenia niepokojących zmian lekarz ginekolog może zdecydować o wykonaniu dodatkowej biopsji celowanej, aby pobrać wycinki – fragmenty tkanki z szyjki macicy. Tak pobrany materiał po utrwaleniu, zostaje przekazany do specjalnego laboratorium, gdzie lekarz patomorfolog dokładnie oceni go pod specjalnym mikroskopem. Badanie kolposkopowe bardzo często ratuje życie, wykrywając w odpowiednim czasie zmiany.