USG tarczycy w Katowicach

Tarczyca jest organem niewielkich rozmiarów, znajdującym się w obrębie szyi. Pełni kluczową funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Gruczoł ten wytwarza istotne dla całego organizmu hormony tyroksyny, kalcytoniny oraz trójjodotyroniny, stymulowane przez hormon podwzgórzowy i hormon przysadkowy. Badanie USG tarczycy wykonuje się za pomocą ultrasonografu i na jego podstawie określa się wielkość oraz stan organu. Całość badania jest bezbolesna i nieinwazyjna. Obszar badania pokrywa się specjalistycznym żelem, po czym lekarz przykłada głowicę sprzętu USG, a uzyskany obraz odczytuje na monitorze.

Kiedy należy wykonywać badanie USG tarczycy?

Profilaktyczne badanie tego organu metodą USG należy wykonywać co kilka lat. Natomiast w uzasadnionych przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wcześniej. USG tarczycy wykonuje się:
– po usunięciu guzów w celu monitorowania,
– w celu kontroli zachodzących zmian w obrębie tarczycy,
– przy chorobie Hashimoto i chorobie Gravesa Basedova,
– w przypadku rodzinnych uwarunkowań i stwierdzonych chorobach tarczycy wśród krewnych,
– u pacjentów, którzy zauważyli symptomy charakterystyczne przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Ponieważ badanie jest w pełni bezpieczne, nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzania. Badanie pozwala na wykrycie wszelkich zmian chorobowych, tj.zwapnienia, torbiele, guzy oraz stan unaczynienia. Nie trzeba się również w specjalny sposób przygotowywać do badania, należy jedynie udostępnić obszar szyi oraz zdjąć wszelkiego rodzaju wisiorki i łańcuszki.

USG tarczycy w Katowicach

Metoda badania ultradźwiękowego to podstawa w profilaktyce chorób tarczycy i przytarczyc. Jest szczególnie doceniana ze względu na jej bezpieczeństwo, nieinwazyjny przebieg oraz bardzo wysoką skuteczność w obrazowaniu stanu tego małego gruczołu. Zachęcamy do kontroli i badania tarczycy zarówno w przypadku dostrzeżenia niepokojących zmian, jak również jako rozsądną profilaktykę. Nasz doświadczony personel oraz wysokiej jakości sprzęt, zapewnią Ci najwyższą jakość badania. Lekarz odpowie na każde pytanie oraz chętnie wytłumaczy przebieg, oraz wyniki badania. W przypadku wykrycia zmian w badanym obszarze udzieli wszelkich wskazówek jak postępować dalej. Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby, daje szansę na skuteczną walkę. Profilaktyka to podstawa i od Ciebie zależy czy zadbasz o swoje zdrowie i dasz sobie szansę na długie i dobrej jakości życie.