Badania prenatalne w Gliwicach

Badania prenatalne, zwane również badaniami przesiewowymi lub badaniami diagnostycznymi, umożliwiają wykrycie wszelkich chorób genetycznych oraz wad wrodzonych już na wczesnym etapie ciąży. Do tej grupy zaliczają się nie tylko badania USG, lecz także badania inwazyjne. Pierwszeństwo do wykonania zabiegów prenatalnych przysługuje kobietom, które ukończyły 35 rok życia. W oparciu o wyniki badań prenatalnych lekarz prowadzący ciążę podejmuje decyzje dotyczące kolejnych etapów oraz porodu.

-Amniopunkcja
-Biopsja kosmówki

Kalkukator badań prenatalnych

Charakterystyka  i celowość badań prenatalnych

Badania prenatalne powinny zostać wykonane w pierwszym oraz drugim trymestrze ciąży. Ich wiodącym celem jest wykrycie wszelkich wad płodu – już na wczesnym etapie ciąży. Dotyczy to również zdiagnozowania możliwości wystąpienia poważnych chorób, takich jak: zespół Downa, anemia lub wady serca. Dzięki diagnostyce prenatalnej lekarze – jeszcze w trakcie ciąży mogą podjąć ewentualne leczenie. Natomiast przyszli rodzice mają czas, aby oswoić się z tym, że ich dzieci będą wymagać szczególnej opieki. Badania prenatalne dzielą się na badania o charakterze inwazyjnym oraz nieinwazyjnym – zależnie od sposobu przeprowadzenia.

 

Badania inwazyjne są przeprowadzane przez lekarzy tylko w uzasadnionych przypadkach. Do tej grupy zalicza się: biopsję oraz amniopunkcję. Jeśli mieszkasz w Gliwicach lub w innym mieście na Śląsku, polecamy wykonanie badań o charakterze nieinwazyjnym, które są w pełni bezpieczne dla rozwijającego się płodu. W oparciu o takie badania lekarz ma możliwość dokonania oceny ryzyka schorzenia bez narażenia zdrowia dziecka oraz matki. Najbardziej powszechnym badaniem prenatalnym jest USG ciąży, które powinno być przeprowadzane trzykrotnie – tj. pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w 20 tygodniu oraz w 30 tygodniu ciąży.

Badania prenatalne Gliwice – kiedy je wykonać?

Jeśli mieszkasz na Śląsku i zastanawiasz się, gdzie powinnaś wykonać badania prenatalne, świetnie trafiłaś. Centrum Medyczne Patrycja Sodowska to placówka specjalizująca się nie tylko w ginekologii, ale przede wszystkim w diagnostyce prenatalnej. Posiadamy najbardziej nowoczesny sprzęt specjalistyczny w pełni przystosowany do przeprowadzenia badań prenatalnych oraz genetycznych. Warto podkreślić, że prawo do wykonania badań prenatalnych przysługuje każdej kobiecie – niezależnie od jej wieku. Termin badań prenatalnych jest oznaczony w kalendarzu ciąży. Pierwsze można wykonać po ukończeniu 11 tygodnia ciąży. Uprzednio należy przeprowadzić badanie krwi, morfologię, badanie na obecność HIV w ciąży oraz badanie w zakresie chorób wenerycznych. Wszystkie te badania możesz wykonać w naszej Klinice. Oprócz diagnostyki prenatalnej zajmujemy się także prowadzeniem ciąży. Centrum Medyczne posiada również stałą opiekę położnej, która zapewnia fachową pomoc zarówno w trakcie połogu, jak również w opiece nad noworodkiem oraz zapobieganiu problemom laktacyjnym, z jakimi zmagają się młode mamy.