Badania prenatalne w Bytomiu

Okres ciąży to szczególny i wyjątkowy czas dla kobiet, który jest przepełniony ogromną radością, wieloma poruszającymi emocjami, ale też niemałym zniecierpliwieniem w oczekiwaniu na przybycie malucha. Z reguły całemu okresowi ciąży towarzyszy również jedna, bardzo niepokojąca myśl, a jest nią martwienie się o zdrowie swojego dziecka.

W obecnych czasach medycyna stara się w jak największym stopniu oszczędzić nowo upieczonym mamom stresu i pozwala na zbadanie stanu zdrowia malucha jeszcze przed porodem. Pomagają w tym, między innymi badania prenatalne, które są w stanie na bardzo wczesnym etapie rozwoju płodu ocenić przebieg ciąży oraz wykryć wiele schorzeń. Jak najwcześniejsze podjęcie działań związanych z wykryciem wad i chorób płodu jest niesamowicie ważne, dlatego już dziś zapraszam na całkowicie bezpieczne i profesjonalne badania prenatalne w Bytomiu.

-Amniopunkcja
-Biopsja kosmówki

Kalkukator badań prenatalnych

Podział badań prenatalnych

Badania prenatalne dzielimy, przede wszystkim na nieinwazyjne (przesiewowe) i inwazyjne (diagnostyczne). Do tych pierwszych należą między innymi: ultrasonografia (USG), a także badania genetyczne. Te badania są w pełni bezpieczne i są w stanie wykryć wiele schorzeń bez narażania życia płodu. Natomiast badania inwazyjne polegają na pobraniu materiału zawierającego komórki pochodzące od płodu (z wód płodowych, krwi lub łożyska), po czym poddaniu ich analizie i diagnostyce. Należą do nich przede wszystkim amniopunkcja i biopsja. Tego typu badania wykonuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Kiedy należy wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne są niezwykle ważne, o czym musisz pamiętać już na samym początku ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby pierwsze, takie badanie wykonać już w 10 tygodniu ciąży, kolejne w 20 tygodniu, a następne w okolicach 28 tygodnia ciąży. Oczywiście te terminy są bardzo indywidualne i należy trzymać się zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Pierwsze badanie prenatalne

Takie badanie to wszystkim dobrze znane USG, które powinno się odbyć między 10 a 14 tygodniem ciąży. To właśnie podczas niego, lekarz ocenia przezierność fałdu karkowego, dzięki czemu będzie w stanie rozpoznać czy płód posiada jakieś wady, czy nie i w razie potrzeby rozpocząć leczenie.

Drugie badanie

To USG wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży, które kładzie nacisk na pomiar poszczególnych części ciała dziecka. Właśnie podczas trwania tego badania rodzice mogą usłyszeć bicie serca swojego maluszka.

Trzecie badanie

Choć to badanie wykonywane jest pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży i stanowi najczęściej ostatnie badanie, nie można go bagatelizować, ponieważ ciągle może istnieć ryzyko wystąpienia wad u dziecka. Pomaga ono wykryć schorzenia takie jak: wady serca, układu moczowego, kończyn lub małogłowie. Badania prenatalne Bytom – gwarancja najwyższej jakości usługi medycznej, przeprowadzanej przez doświadczonych specjalistów z dziedziny ginekologii, w oparciu o najwyższej klasy aparatury.