USG tarczycy w Bytomiu

Obecnie o problemach z tarczycą słyszy się bardzo często. Szacuje się nawet, że już co 5. osoba zmaga się z dolegliwościami, jakie powoduje ten gruczoł. Świadomość wśród pacjentów wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami i coraz więcej osób decyduje się na badania diagnostyczne związane z chorobami tarczycy. Jednym z nich jest USG tarczycy oraz przytarczyc. Na czym polega takie badanie oraz gdzie je wykonać?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest to jeden z największych gruczołów zlokalizowany w obrębie przedniej części szyi, który swoim kształtem przypomina nieco motyla. Głównym zadaniem jest produkcja hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Warto wiedzieć, że gdy tarczyca nie działa poprawnie, odbija się to na funkcjonowaniu innych układów. Pojawiają się takie objawy, jak: nagłe wahania wagi, ciągłe zmęczenie, wypadanie włosów, senność, uczucie zimna oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Na czym polega badanie USG tarczycy i przytarczyc?

USG tarczycy oraz przytarczyc to badanie, które jest wykonywane za pomocą ultrasonografu. Na podstawie wyniku lekarz może ocenić rozmiary przytarczyc i tarczycy oraz stan i strukturę tych gruczołów.
USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym oraz nieinwazyjnym. Szyję pacjenta w okolicy tarczycy pokrywa się specjalnym żelem, a następnie lekarz przykłada do szyi głowicę ultrasonografu i przesuwa ją po szyi w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. Powiększony obraz tarczycy widoczny jest na ekranie monitora.

Wskazania do wykonania badania USG tarczycy

USG tarczycy oraz przytarczyc jest badaniem, które w większości przypadków zalecane jest jako dodatkowe w przypadku nieprawidłowych wyników krwi: FT3, FT4, TSH, przeciwciał anty-TPO oraz –TG. USG tarczycy wykonuje się również w przypadku:
Zdiagnozowanych chorób tarczycy w rodzinie pacjenta;
Objawów charakterystycznych dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy;
Usunięcia guzów oraz nowotworu tarczycy, aby monitorować ewentualne nawroty;
Badań kontrolnych u osób ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy;
Zdiagnozowania stanów zapalnych tarczycy, np.: choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa;
Monitorowania rozpoznanych zmian w obrębie tarczycy.

USG tarczycy Bytom

Samo badanie USG tarczycy trwa około kwadransa. Dokładnie pokazuje kształt, wymiary, objętość tarczycy oraz przytarczyc i ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Podczas kontroli widoczna jest również struktura tkanki tych gruczołów, co ułatwia wykrycie torbieli, zwapnień, guzków oraz nieprawidłowych unaczynień.