Kiedy należy wykonać pierwsze badanie prenatalne?
Badaniami prenatalnymi określamy inwazyjne i nieinwazyjne metody diagnostyczne przeprowadzane u kobiet w ciąży w celu wykrycia ewentualnych wad genetycznych i innych poważnych chorób płodu. Oceniając stan zdrowia dziecka już we wczesnym etapie rozwoju, można zaplanować odpowiednie leczenie jeszcze w okresie życia płodowego lub po porodzie, a także przygotować rodziców do przyjścia na świat pociechy wymagającej szczególnej troski.
W zależności od sposobu przeprowadzania diagnostyki wyróżniamy badania prenatalne:
- inwazyjne (amniopunkcję, biopsję trofoblastu, kordocentezę),
- nieinwazyjne (badanie ultrasonograficzne — USG, test PAPP-A, test zintegrowany, testy: potrójny, poczwórny).
Czytając dalszą część wpisu, dowiesz się, kiedy zaplanować wykonanie pierwszego badania prenatalnego.
Nieinwazyjne badania prenatalne już od I trymestru ciąży
Obecnie badania prenatalne opierają się przede wszystkim na metodach nieinwazyjnych, które są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Najpowszechniejszym badaniem z tej grupy jest ultrasonografia, pozwalająca na całościową ocenę rozwijającego się płodu w celu wykrycia wad wrodzonych, w tym genetycznych.
Pierwsze USG wykonywane jest już w pierwszym trymestrze, a dokładnie między 11. a 14. tygodniem ciąży. Na tym etapie można dokonać pomiaru przezierności fałdu karkowego i określić wiek ciąży. Kolejne dwa badania przeprowadzane jest ok. 20. i 30. tygodnia ciąży. Pozwalają na ocenę budowy ciała dziecka i narządów wewnętrznych, ustalane jest tempo wzrostu płodu i lokalizacja łożyska. USG ciąży pozwala też określić płeć dziecka.
USG prenatalne powinno być wykonywane w przypadku każdej kobiety. Warto dodatkowo przeprowadzić też inne badanie, np. test PAPP-A, które polega na pobraniu próbki krwi od matki i oznaczeniu stężenia wolnej podjednostki beta-hCG i białka A. W ten sposób możliwa jest dokładniejsza ocena.
Inwazyjne badania prenatalne — kiedy są konieczne?
Inwazyjne badania prenatalne, np. amniopunkcja i biopsja, wykonywane są wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Lekarz może zlecić ich przeprowadzenie, jeśli np. wynik badania nieinwazyjnego jest wątpliwy lub nieprawidłowy. Metody inwazyjne polegają na pobraniu materiału zawierającego komórki pochodzące od płodu i poddaniu ich diagnostyce.