Badania prenatalne w Chorzowie

Badania prenatalne. Chorzów – zbadaj mnie Mamo!

Pierwszy i drugi trymestr ciąży to doskonały czas na badania prenatalne. Chorzów to miasto, w którym mamy coraz częściej decydują się na skorzystanie z diagnostyki prenatalnej. Czym są badania prenatalne i dlaczego warto z nich skorzystać?

-Amniopunkcja
-Biopsja kosmówki

Kalkukator badań prenatalnych

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne mają na celu sprawdzenie ewentualnych wad genetycznych płodu. Dzięki osiągnięciom medycyny i diagnostyce prenatalnej jesteśmy w stanie sprawdzić stan zdrowia dziecka już na wczesnym etapie jego życia. Z uwagi na sposób przeprowadzania badań. Badania prenatalne możemy podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne.

Inwazyjne badania prenatalne – Chorzów

Ten rodzaj badań prenatalnych polega na pobraniu materiału zawierającego komórki pochodzące od płodu, który później zostanie poddany diagnostyce. Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy m.in.: amniopunkcję i biopsję. Ale nie obawiaj się! Inwazyjne badania prenatalne są przeprowadzane tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie wykonuje się ich rutynowo.

Nieinwazyjne badania prenatalne – Chorzów

Całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu, są bezinwazyjne badania prenatalne. Chorzów to miasto, w którym ten rodzaj diagnostyki jest powszechnie stosowany. Badania pozwalają lekarzowi ocenić ryzyko ewentualnych schorzeń, które mogłyby prowadzić do narażenia życia Twojego dziecka.

W ramach nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonuje się najczęściej ultrasonografię. To badanie powinno być wykonane 3 razy:

  1. pomiędzy 11. a 14. tyg. ciąży,
  2. w 20. tyg. ciąży,
  3. w 30. tyg. ciąży.

USG ciąży pozwoli na określenie płci dziecka i ocenę stopnia jego rozwoju. Znane, nieinwazyjne badania prenatalne to także badania genetyczne. Kiedy należy je przeprowadzić?

Badania genetyczne – kiedy warto?

Badania genetyczne możesz wykonać dla własnego komfortu i spokoju, jednak są szczególnie zalecane kiedy:

  • mama jest powyżej 35 roku życia,
  • lekarz uzna za niepokojące wyniki wcześniejszych badań,
  • w poprzedniej ciąży wystąpiła choroba albo wada genetyczna,
  • w rodzinie występowały już wcześniej choroby genetyczne.

Badania genetyczne pozwalają na bardzo szybkie wykrycie różnych chorób. W tym np. zespołu Downa, mukowiscydozy, wad serca, anemii, czy wielu innych.

Zrób badania – śpij spokojnie!

Każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka. To dotyczy również Ciebie! Dlatego, zamiast się zastanawiać i zamartwiać, skorzystaj z możliwości przeprowadzenia nieinwazyjnych badań prenatalnych pod okiem lekarza specjalisty, który dokładnie przeanalizuje wyniki. Korzystaj z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna i ciesz się zdrowiem swojego dziecka, jeszcze przed narodzinami.