Krioterapia

Krioterapia lub inaczej wymrażanie jest to skuteczna i niemal bezbolesna metoda usuwania łagodnych zmian zlokalizowanych w obrębie szyjki macicy. Nie wymaga znieczulenia ani szczególnego przygotowania do zabiegu.
Celem stosowania krioterapii jest leczenie zmian w obrębie szyjki macicy. Za pomocą niskiej temperatury, minus 192 stopnie Celsjusza, niszczone są chorobowo zmienione komórki. Zabieg zamrażania ciekłym azotem nie uszkadza struktury szyjki macicy i tym samym nie powoduje zaburzeń w funkcjach rozrodczych, jednak nie daje możliwości pobrania materiału do badania histopatologicznego. Lekarz ginekolog, określając wskazania do zabiegu, bierze to pod uwagę i wyklucza podejrzenie zmiany nowotworowej. Po rozmowie z pacjentką lekarz uwzględnia także jej plany dotyczące macierzyństwa.
Poza szyjką macicy, krioterapia bywa stosowana także w okolicy sromu i pochwy – jednak dotyczy to pojedynczych, niewielkich zmian. W tych przypadkach wymaga ona znieczulenia.

Krioterapia ginekologiczna: wymagania do zabiegu

  • prawidłowy wynik badania cytologicznego
  • wynik badania kolposkopowego
  • pierwsza faza cyklu, bezpośrednio po miesiączce – by zapewnić organizmowi wystarczająco dużo czasu do wygojenia
  • dodatkowo – stwierdzenie zakażenia wirusem HPV

Zabieg trwa około 20-30 minut
Szczególnie wrażliwe pacjentki, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, mogą przed badaniem zażyć standardowe leki przeciwbólowe.

Postępowanie po zabiegu:

Po zabiegu przez około 2 tygodnie utrzymują się obfite, wodniste upławy, które wymagają stosowania podpasek. Od kilku do kilkunastu dni po wykonaniu zabiegu kobieta może odczuwać dyskomfort, organizm reaguje bowiem stanem zapalnym na niszczenie własnych komórek. Objawy dotyczą przemijających dolegliwości jak: ból, obrzęk, uczucie rozgrzania miejsca po zabiegu oraz upośledzenie funkcji danego narządu (szyjka macicy) czy zaczerwienienie. Przez ten czas skóra wokół okolic intymnych (warg sromowych) może być bardziej niż zwykle zaczerwieniona.

  • Przez co najmniej 3 tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Czas ten może wydłużyć się w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu.
  • Do czasu zaleczenia objawów nie zaleca się korzystania z wanny.
  • Trzeba zachować szczególną dbałość o higienę intymną w okresie gojenia.
  • Od razu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności fizycznej.
  • Wizyta kontrolna zalecana jest około 4 tygodni po zabiegu.