USG piersi w Tychach

USG piersi wykonywane jest profilaktycznie dla wykluczenia lub potwierdzenia podejrzeń chorób nowotworowych piersi i w celu skontrolowania procesu leczenia. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak pacjentka powinna zgłosić się w pierwszej połowie cyklu.

Obecnie nowotwory piersi są jednymi z najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Regularne wykonywane badanie USG pozwala wykryć guza we wczesnym jego stadium, co zdecydowanie wpływa na dalszą efektywność leczenia. USG piersi ma także inne zastosowania. Na czym polega i jakie są wskazania do jego wykonania?

Badanie USG piersi Tychy

USG to określenie badania ultrasonograficznego, które jest jedną z bardziej popularnych metod obrazowania ludzkich tkanek. Jak sama nazwa badania wskazuje, opiera się ono na wykorzystaniu ultradźwięków. Badanie USG ma wiele zalet: jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, można je także powtarzać w krótkich odstępach. Ma ono szerokie zastosowanie w różnorakiej diagnostyce, jednak jednym z najczęściej przeprowadzanych USG jest badanie piersi.

Badanie ultrasonograficzne piersi jest wykonywane w gabinecie radiologicznym lub ginekologicznym. Średni czas trwania to 15 minut. Przed przystąpieniem do niego lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Zazwyczaj prosi pacjentkę o odpowiedzi na pytania, dotyczące samodzielnych obserwacji, czynników ryzyka powstania nowotworu piersi oraz przypadków występowania chorób nowotworowych w rodzinie – u mamy, cioci lub babci.

USG piersi nie wymaga większego przygotowania, poza wykonaniem podstawowych higienicznych zabiegów. Pacjentka przed planowanym badaniem nie powinna stosować na obszarze badanym antyperspirantów, dezodorantów, balsamów oraz innych kosmetyków. Co ważne, z uwagi na nieinwazyjność badania USG piersi, może ono być wykonywane u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie stwarza ono żadnego zagrożenia dla zdrowia matki ani dziecka.

Kiedy najlepiej wykonywać USG piersi ?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest podstawowym badaniem wykonywanym w ramach profilaktyki nowotworu piersi, które pozwala wykryć zmiany. Rutynowe badanie USG piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, zaraz po ustaniu krwawienia oraz przed owulacją. Wtedy to piersi w najmniejszym stopniu są wypełnione wodą. Jest to także czynnik, który ułatwia cały proces diagnostyczny.