Kiedy wykonać USG ginekologiczne?
Lekarz może zlecić przeprowadzenie USG ginekologicznego, jeśli podejrzewa, że pacjentka może posiadać zmiany chorobowe lub inne wady rozwojowe swoich narządów rodnych. Badanie USG ginekologiczne wskazane jest na przykład: gdy pojawia się krwawienie z dróg rodnych, poza menstruacją, nieznanego pochodzenia ból podbrzusza oraz nietypowe dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym. Badanie USG ginekologiczne może wykryć różne choroby, zmiany oraz nieprawidłowości, m.in.:
- torbiele,
- nieprawidłową grubość endometrium,
- mięśniaki,
- zespół policystycznych jajników,
- zmiany nowotworowe w narządach płciowych,
- nieprawidłową budowę kości i tkanek miednicy oraz mięśni macicy.
USG ginekologiczne Katowice
Badanie USG ginekologiczne warto wykonywać w miarę regularnie co dwa lata. Lekarz może także zlecić je u kobiet w ciąży, po porodzie oraz w celach diagnostycznych i kontrolnych. Na podstawie tego badania ocenia się stan szyjki oraz trzonu macicy, zatoki Douglasa, narządów rodnych, jajników i błony śluzowej jamy macicy.
Wyróżnia się dwa rodzaje badania USG ginekologicznego. Pierwsze z nich jest metodą transwaginalną/dopochwową. Stosuje się je u pacjentek, które utraciły błonę dziewiczą i miały już za sobą pierwsze współżycie seksualne. Natomiast u młodych pacjentek, które są dziewicami stosuje się tak zwaną metodę przezbrzuszną/doodbytniczą, by nie narazić błony dziewiczej na zerwanie.
Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas jego trwania aparat ultrasonograficzny, emituje ultradźwiękowe fale, dzięki którym odtwarzany jest obraz 2-, 3- i 4-wymiarowy – szczegółowo przedstawia budowę narządów rodnych kobiety. USG ginekologiczne pozwala na precyzyjną ocenę poszczególnych narządów rozrodczych, jak: rozmiar, powierzchnia, kształt, położenie, wnętrze oraz potencjalne nieprawidłowości.