USG jamy brzusznej w Mysłowicach

Badanie USG jamy brzusznej pozwala lekarzowi ocenić narządy znajdujące się obrębie jamy brzusznej, czyli m.in.: drogi żółciowe, wątrobę, trzustkę oraz nerki. Pozwala ono również monitorować diagnostykę nowotworów, które są zlokalizowane w tych miejscach oraz wykrywać ich przerzuty.

Badania prenatalne

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest to badanie, które należy do badań obrazowych, a dokładnie do badań ultrasonograficznych. Ultrasonografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe, aby zobrazować narządy wewnętrzne. Fale ultradźwiękowe są emitowane przez źródło, które znajduje się w głowicy. Lekarz przykłada je do badanej okolicy ciała pacjenta. Impuls wnika głęboko w tkankę, gdzie następnie ulega odbiciu. Odbite od różnych ośrodków fale wracają do głowicy. W ten prosty sposób aparat do ultrasonografii jest w stanie w sposób obrazowy odtworzyć strukturę i lokalizację badanego obszaru jamy brzusznej oraz ich dokładnego ruchu w rzeczywistym czasie. Badanie USG przeprowadzone przy użyciu funkcji Dopplera, umożliwiają dodatkowo obrazowanie prędkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych.
USG jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym, szybkim, nieinwazyjnym, wymagającym wykonania oraz oceny przez doświadczonego specjalistę. Badanie to stanowi niezwykle cenne źródło ważnych informacji o zdrowiu pacjenta i jest pomocne w diagnostyce patologii. USG jamy brzusznej jest obecnie jednym z najbardziej popularnych badań obrazowych, jakie są stosowane w medycynie.

USG jamy brzusznej Mysłowice – przebieg badania

Badanie USG jamy brzusznej zaczyna się od ułożenia pacjenta na specjalnej kozetce oraz na odsłonięciu badanej części ciała, w tym przypadku brzucha. Podczas badania, w celu najlepszego kontaktu głowicy z badaną powierzchnią, stosowany jest specjalny żel. Lekarz nanosi go na głowicę i na skórę pacjenta. W trakcie USG jamy brzusznej lekarz przesuwa głowicą po brzuchu pacjenta, wywierając na nią nacisk w konkretnych miejscach. Uzyskane wyniki badania widoczne są na ekranie komputera w rzeczywistym czasie. Podczas badania lekarz także może dokonywać pomiarów i może zapisywać konkretne obrazy, aby dołączyć je do wyniku opisowego badania.

Przygotowanie do badania USG

Aby, odpowiednio przygotować się do badania USG jamy brzusznej, należy:

  • Być na czczo! Ostatni posiłek można zjeść najpóźniej 6-7 godzin przed planowanym wykonaniem badania
  • Nie palić tytoniu, nie żuć gumy oraz nie pić napojów smakowych przez około 6 h przed badaniem
  • Pić jedynie małe ilości wody niegazowanej
  • Wypełnić pęcherz moczowy
  • Unikać pokarmów wzdymających, m.in.: kapusty oraz grochu, minimum na około przez 2-3 dni przed terminem badania.