Mammografia w profilaktyce raka piersi
Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które jest jednym ze sposobów wykrywania raka. W naszym centrum medycznym znajdują się trzy nowoczesne gabinety ginekologiczne oraz laboratorium genetyczne. Lekarz dzięki zastosowaniu znajdujących się tam aparatów cyfrowych pokazujących nawet milimetrowe zmiany w piersiach jest w stanie wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Badanie tego typu zaleca się przede wszystkim kobietom po 35. roku życia. Mammografia pozwala na obrazowanie kształtu guza, co daje możliwość określenia czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa.
Co więcej, mammografia uwidacznia zwapnienia nazywane także mineralnymi złogami wapnia oraz pozwala na wykrycie bardzo małych, milimetrowych zmian, w czym nie przeszkadza obecność tkanki tłuszczowej. Warto zaznaczyć, że zwapnienia mogą występować w postaci makrozwapnień i mikrozwapnień. Pierwsze z nich są zazwyczaj łagodne i występują u większości kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Mikrozwapnienia są bardziej niebezpieczne, co może być sygnałem zmian przedrakowych.
Jak przygotować się do mammografii?
Przed wykonaniem badania mammograficznego w naszej placówce warto porozmawiać z jednym z lekarzy ginekologów, zwłaszcza w sytuacji, gdy zostały zauważone zmiany w piersi. Podczas wywiadu należy poinformować lekarza o przechodzonych operacjach, a także przyjmowanych lekach i potencjalnym zagrożeniu, związanym z przechodzeniem raka piersi przez któregoś z członków rodziny. Warto pamiętać, że mammografia nie powinna być wykonywana na około tydzień przed miesiączką, ponieważ piersi w tym okresie są nabrzmiałe. Dobrym momentem na wykonanie badania jest siedem dni od pierwszego dnia miesiączki.
Kobiety, które są w ciąży, muszą poinformować lekarza lub technika radiologicznego, przeprowadzającego badanie o swoim stanie. W dniu badania zaleca się wszystkim kobietom niestosowanie w okolicy pach oraz skóry piersi balsamów i dezodorantów, ponieważ substancje w nich zawarte mogą ulec krystalizacji i utrudzić przeprowadzaną mammografię. Co więcej, osoby, u których wcześniej było wykonywane MRTG, powinny zabrać ze sobą ostatni wynik badań. Warto także przyjść w wygodnym ubraniu, które ułatwi rozebranie się do pasa.