Endometrioza. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Endometrioza dotyczy około 10% kobiet. Jest schorzeniem dość tajemniczym, gdyż lekarze, mimo stworzenia kilku teorii, nie są w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób do niego dochodzi. Endometrium to błona śluzowa znajdująca się w obrębie jamy macicy. Czasami jednak dociera ona do innych miejsc w organizmie kobiety (jajowód, jajnik, pęcherz moczowy, jelita),nawet tak nietypowych jak np. płuca. To oczywiście zaburzenie. Endometrioza może przybierać kształt zgrubień, torbieli, czy powierzchownych wszczepów.
Objawy endometriozy
Najczęstszym objawem endometriozy jest ból pojawiający się przed i w trakcie miesiączki. Kobieta może odczuwać też ból podczas współżycia i zauważyć krew pojawiającą się w moczu lub krwawienie z układu pokarmowego. Czasami zdarzają się plamienia między miesiączkowe i nadmierne krwawienia podczas miesiączki. Endometrioza objawia się też przewlekłym zmęczeniem, a często problemami z zajściem w ciążę. U niektórych kobiet pojawiają się zaparcia i wzdęcia, u innych – biegunki. Endometrioza może też być przyczyną alergii, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia układowego i wielu innych chorób.
Leczenie endometriozy
Leczenie endometriozy w każdym przypadku ustalane jest indywidualnie. Istnieje kilka metod: chirurgiczna, farmakologiczna oraz skojarzona. Leczenie chirurgiczne związane jest z usunięciem torbieli endometrialnych lub jajnika, a w skrajnych przypadkach nawet macicy z przydatkami. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków hormonalnych i przeciwbólowych. Badania pokazały, że ogromne znaczenie w zapobieganiu, jak i w leczeniu endometriozy ma dieta. Kluczowe jest regularne spożywanie produktów zawierających kwasy omega-3. W diecie powinny znaleźć się orzechy włoskie, warzywa, owoce, gruboziarniste kasze, brązowy ryz, tłuste ryby, siemię lniane i oliwa z oliwek. Warto natomiast unikać spożywania czerwonego mięsa, produktów pszennych, pełnotłustych produktów mlecznych, cukru, kawy, czarnej herbaty, alkoholu i napojów gazowanych.