Problem z nietrzymaniem moczu
Nietrzymanie moczu to głównie problem kobiet. Zazwyczaj dotyczy pań po menopauzie, jednak przytrafia się również i młodym kobietom. Nietrzymanie moczu jest dość popularne. Niewiele kobiet jednak mówi o swoim problemie, gdyż uważa go za wstydliwy i nieuleczalny. Panie, które mają problemy z nietrzymaniem moczu unikają wysiłku fizycznego, śmiania się, a nawet boją się zwykłego kichnięcia, by nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Wiele z nich zaczyna unikać życia społecznego i rzadko wychodzi z domu. Co warto wiedzieć o leczeniu nietrzymania moczu?
Przyczyny dolegliwości
Przede wszystkim pacjentka powinna ustalić przy pomocy lekarza przyczynę nietrzymania moczu. Czasami jest ona wynikiem infekcji bakteryjnej układu moczowego. To jeden łatwiejszych do wyleczenia przypadków – zazwyczaj wystarczy podanie antybiotyków. Nietrzymanie moczu dotyka wiele kobiet, które rodziły dziecko. Jeśli poród przebiegał z komplikacjami, dziecko było duże lub po prostu poród był ciężki, mogło dojść do uszkodzenia mięśni pochwy, co wpłynęło na poprawne działanie układu moczowego. Jak już było wspomniane, problem dotyczy często kobiet po menopauzie. Gdy u dojrzałych pań pojawiają się zmiany hormonalne, wiotczeją mięśnie układu rozrodczo-moczowego. Przez nie cewka moczowa nie może być utrzymywana w prawidłowej pozycji.
Metody leczenia
Metod leczenia nietrzymania moczu jest kilka. Bezinwazyjne leczenie nietrzymania moczu polega chociażby na regularnym ćwiczeniu mięśni Kegla. Pacjentka walcząca z tą dolegliwością powinna również zmienić dietę na zdrowszą. Lekarze do leczenia tej przypadłości wprowadzają czasami środki farmakologiczne. Innym sposobem jest założenie specjalnej wkładki, która pomaga podtrzymywać zwiotczałe mięśnie. Jeśli przyczyną choroby są hormony, wprowadza się terapię hormonalną. Rzadziej stosuje się specjalna taśmę, którą zakłada się przezpochowowo. Ma ona na celu skorygowanie układu moczowego. Zazwyczaj jednak pomagają metody bezinwazyjne.