Wykonujemy cytologię konwencjonalną oraz techniką LBC (liqiud base cytology), która pozwala na uzyskanie preparatu o lepszej jakości i wykorzystanie przechowywanego materiału komórkowego osadzonego w płynnym podłożu do dodatkowych badań diagnostycznych np. wykrywania wirusów HPV, która może zostać wykonana po ocenie preparatu cytologicznego bez konieczności powtórnego wzywania pacjentki.
Czym jest cytologia?
Podstawowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest przetrwałe zakażenie onkogennym typem wirusa HPV (human Papilloma virus, wirus brodawczaka ludzkiego). U prawie 100% chorych z płaskonabłonkowym rakiem szyjki macicy stwierdza się obecność DNA HPV typów onkogennych. Do obdarzonych największym potencjałem onkogennym wirusów brodawczaka ludzkiego należy typ HPV 16 występujący w 50-60% raków szyjki macicy i typ 18 występujący w 10-20% raków szyjki macicy.
Cytologia stanowi element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy – służy wykrywaniu stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy.
Badanie cytologiczne służy do pobrania materiału z szyjki macicy i kanału szyjki macicy do badania cytologicznego.
OD KIEDY I JAK CZĘSTO POWINNYŚMY WYKONYWAĆ BADANIA CYTOLOGICZNE?
Badaniami profilaktycznymi polegającymi na corocznej kontroli cytologicznej powinny być objęte kobiety po ukończeniu 25 roku życia. W sytuacji wczesnego rozpoczęcia współżycia należy wykonać badanie cytologiczne nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej.
U kobiet 30 letnich i starszych prawidłowe wyniki 3 wymazów cytologicznych i brak czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy pozwalają na prowadzenie badania przesiewowego co 3 lata.
Kontroli cytologicznej co 12 miesięcy wymagają kobiety:
- zakażone HIV
- przyjmujące leki immunosupresyjne
- zakażone wirusem HPV typem wysokiego ryzyka
- leczone w przeszłości z powodu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN 2, CIN 3) lub raka szyjki macicy
Badanie cytologiczne w okresie krótszym niż 12 miesięcy należy powtórzyć u kobiet, u których w poprzednich rozmazach cytologicznych nie stwierdzono obecności komórek pochodzących ze strefy przekształceń, endocervix lub też poprzednie rozmazy cytologiczne były mało czytelne z powodu domieszki śluzu, krwi lub obecności stanu zapalnego. Dopuszcza się odstępstwa od corocznej kontroli cytologicznej u kobiet po usunięciu macicy wraz z szyjką z powodu zmian niezłośliwych.
W JAKI SPOSÓB POBIERAMY MATERIAŁ DO BADANIA CYTOLOGICZNEGO?
Materiał z tarczy i kanału szyjki macicy pobieramy przed badaniem ginekologicznym i badaniem ultrasonograficznym wykonywanym sondą dopochwową na fotelu ginekologicznym.
DLACZEGO LBC (LIQUID BASE CYTOLOGY) JEST LEPSZA OD KONWENCJONALNEJ CYTOLOGII?
Technika LBC (liquid base cytology) pozwala na uzyskanie preparatu o lepszej jakości ( cienka warstwa komórek bez nakładania się, bez domieszki śluzu czy krwi), co może mieć wpływ na kwalifikację do oceny i wykorzystanie przechowywanego materiału komórkowego osadzonego w płynnym podłożu do dodatkowych badań diagnostycznych np. wykrywania wirusów HPV, która może zostać wykonana po ocenie preparatu cytologicznego bez konieczności powtórnego wzywania pacjentki.