Tabletki antykoncepcyjne. Wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Największą popularnością wśród kobiet cieszą się tabletki antykoncepcyjne, które zazwyczaj przyjmuje się przez 21 dni w miesiącu, a potem odstawia na 7 kolejnych dni. Jakie wady i zalety ma ta metoda zapobiegania ciąży?
Zalety tabletek antykoncepcyjnych
Pierwszą zaletą jest wcześniej wspomniana bardzo wysoka skuteczność tabletek. Przy wzorcowym stosowaniu wynosi ona około 99,7%. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki takie jak zapominanie o wzięciu tabletki lub przyjmowanie leków osłabiających ich działanie, skuteczność tabletek wynosi 92%. Tabletki antykoncepcyjne są dyskretne i wygodne w użyciu, gdyż nie zaburzają aktu seksualnego. Tuż po ich odstawieniu kobieta wraca do pełnej płodności i może zajść w ciążę. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma też pozytywy wpływ na zdrowie kobiety. Przede wszystkim ma ona mniej obfite miesiączki oraz mniej odczuwa dolegliwości związane z syndromem napięcia przedmiesiączkowego. Cykle stają się ponadto bardziej regularne. Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika oraz raka jajnika i raka endometrium. Dzięki nim zmniejsza się też częstotliwość występowania zapaleń miednicy mniejszej.
Wady tabletek antykoncepcyjnych
Antykoncepcja hormonalna ma jednak też swoje wady. Trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek oraz o tym, że niektóre leki mogą osłabiać ich działanie. Tabletki mogą nie dawać odpowiedniej ochrony także podczas biegunek i wymiotów. Ich przyjmowanie może także mieć skutki uboczne (ale nie musi!). Są one zazwyczaj odczuwalne przez pierwszy miesiąc przyjmowania tabletek, po 3-4 cyklach wszystko wraca do normy. Skutkami ubocznymi mogą być m.in. przybranie na wadze, bóle sutków, drażliwość i pogorszenie nastroju, plamienia, trądzik, przetłuszczające się włosy i uczucie wzdęcia. W niewielu przypadkach pojawiają się nudności i wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, grzybica pochwy, depresja, powikłania zakrzepowo-zatorowe lub choroba niedokrwienna serca. Niektóre kobiety skarżą się też na obniżone libido.