Kiedy stosuje się wkładki wewnątrzmaciczne?

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Znaczna większość z nich dotyczy jednak płci pięknej. Można je podzielić na naturalne, chemiczne, hormonalne i mechaniczne. Wśród tych ostatnich popularną formą zapobiegania ciąży jest stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Metoda ta polega na umieszczaniu wewnątrz macicy niewielkiego przyrządu, najczęściej przypominającego wyglądem literę T lub w kształcie kuli. Jest on wykonany z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i po aplikacji nie generuje dyskomfortu w trakcie codziennego funkcjonowania oraz podczas stosunków seksualnych.
Jakie są rodzaje wkładek domacicznych?
Wkładki wewnątrzmaciczne można podzielić na niehormonalne i hormonalne. Te pierwsze, inaczej zwane wkładkami miedzianymi, produkowane są z obojętnego dla organizmu tworzywa z dodatkiem miedzi. Stosowane zgodnie z zaleceniami ginekologa nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety, choć po aplikacji wywołują swoisty stan zapalny uniemożliwiający dojście do zapłodnienia. Miedziane wkładki nie zaburzają cyklu hormonalnego i nie powstrzymują miesiączki. Można je usuwać w dowolnym momencie, choć standardowo stosowane są przez 5 lat.
Inaczej działają hormonalne wkładki domaciczne, które uwalniają progestagen, będący odpowiednikiem naturalnego progesteronu. Stopniowo wchłaniany hormon przyczynia się do zmian w strukturze endometrium, a co za tym idzie i zahamowania owulacji. Ten środek antykoncepcji zawsze ingeruje w cykl miesiączkowy kobiety. Nierzadko wywołuje krwawienia międzymiesiączkowe w pierwszych tygodniach po aplikacji oraz wpływa na zmniejszenie intensywności krwawienia w trakcie całego okresu używania wkładki wewnątrzmacicznej. Po jego usunięciu natomiast cykl hormonalny powraca do prawidłowego działania.
Kiedy zaleca się stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych?
W każdym przypadku zgodę na użycie tego środka antykoncepcyjnego wydaje ginekolog, który ocenia stan zdrowia kobiety oraz przeprowadza badania ginekologiczne określające położenie i rozmiar macicy. Bezpieczne aplikacje wkładek wewnątrzmacicznych zapewnia Centrum Medyczne Sodowski. Specjaliści zalecają stosowanie tego środka antykoncepcyjnego kobietom będącym w stałych związkach, które nie miały wcześniej problemów z zapaleniem narządów rodnych. Wkładki bezpieczne są także dla matek karmiących, które mogą je stosować wyłącznie za pozwoleniem i pod nadzorem lekarza, najczęściej po upływie 6 tygodni od porodu. Ponadto, ten system antykoncepcji jest dobrym rozwiązaniem dla pań, które nie mogą korzystać z tabletek zapobiegających ciążę.
Używanie wkładek domacicznych odradza się kobietom, które nie rodziły, gdyż ich jama macicy jest mniejsza i może stanowić przeszkodę w aplikacji. Przeciwwskazaniem są również zakażenia układów rodnych, torbiele, mięśniaki i guzy macicy, niedokrwistość oraz anatomiczne wady narządów. Wkładek wewnątrzmacicznych nie mogą też używać kobiety zakażone wirusem HIV praz te będące w trakcie leczenia immunosupresyjnego. Podejrzenie ciąży oraz uczulenie na miedź także wyklucza możliwość korzystania z tego środka antykoncepcji.