Echo serca płodu. Wskazania i przebieg badania
Wśród najważniejszych badań prenatalnych u kobiet w ciąży znajduje się echokardiografia płodu. To badanie nieingerujące w organizm kobiety, a przy tym całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i jej dziecka.
Echo serca pozwala na uwidocznienie nieprawidłowości w układzie krążenia płodu oraz wad rozwijającego się serca i zastawek. Powiększony mięsień sercowy lub arytmia mogą być wrodzone, dlatego tak ważne jest ich jak najszybsze wykrycie, aby móc podjąć odpowiednie leczenie zwiększające szanse na przeżycie. Niektóre choroby wymagają również operacji krótko po urodzeniu.
Badanie EKG płodu wykonuje lekarz ginekolog pomiędzy 18. a 25. tygodniem ciąży, kiedy wszelkie struktury serca są już bardzo dobrze widoczne. Na podstawie obrazu na monitorze aparatu ocenia budowę serca i klatki piersiowej, a także przepływ krwi.
W jakich sytuacjach badanie jest konieczne?
Badanie echa serca płodu jest konieczne, gdy stwierdza się nieprawidłowości zdrowotne u kobiety w ciąży oraz wady płodu stwierdzone w innych badaniach. Szczególnie dotyczy to takich chorób jak cukrzyca ciążowa, fenyloketonuria, choroby tkanki łącznej, ale także przyjmowania leków przeciwtrądzikowych i przeciwskurczowych.
W przypadku dziecka wskazaniami do wykonania echo serca płodu są między innymi nieprawidłowości układu nerwowego, wady nerek lub obecność przepuklin stwierdzonych
w badaniu USG. Sygnał alarmujący stanowią również anomalie u rodzeństwa.
Na czym polega echokardiografia płodu?
Przebieg echokardiografii płodu, który oferuje nasze centrum medyczne jest podobny do badania USG. Brzuch kobiety pokrywa się specjalnym preparatem sprzęgającym w postaci żelu, po którym przesuwa się głowicę emitującą ultradźwięki. W ten sposób uzyskuje się obraz serca płodu, a także przepływu krwi przez żyły i tętnice. Nowoczesne aparaty do echokardiografii wyposażone są w funkcję koloryzowania krwi, co zwiększa wiarygodność wyników. Całe badanie trwa od 20 do 60 minut.